GAAD Slovenija 2024 – Gradiva dogodka

Logotipa organizatorjev Zavoda A11Y.si in Evropskega centra o virih za dostopnost AccessibleEU.

GAAD Slovenija 2024, na Svetovni dan ozaveščanja o dostopnosti, smo namenili izboljšanju ozaveščenosti in razumevanja vprašanj dostopnosti, s katerimi se soočajo invalidi.

Obravnavana so bila ključna področja, kot so pravice invalidov in mehanizmi za njihovo zagovorništvo. Poglobili smo se v različne sektorje, s poudarkom na informacijski tehnologiji s poudarkom na spletni in mobilni dostopnosti, inovacijah podporne tehnologije in digitalnem vključevanju. Razprave smo razširili na grajeno okolje, kjer smo obravnavali dostopnost javnih prostorov, načela univerzalnega oblikovanja in tehnologije za dostopnost, poleg tega smo se osredotočili tudi na dostopen javni prevoz.

Gradiva z dogodka

  1. Uvodni pozdrav in uvodni nagovori
  2. Ozaveščanje o pravicah invalidov in oseb z oviranostmi
  3. Digitalna dostopnost

Tir A: Dostopnost grajenega okolja in prevoza

  1. Dostopnost grajenega okolja
  2. Dostopnost javnega prevoza za vse uporabnike
  3. Predstavitev: Tehnologije za dostopnost v grajenih okoljih
    1. Ed Beck, Ampetronic - Zvok za vsakogar: Najnovejši slušni pripomočki (youtube.com)

Tir B - Dostopnost informacijske tehnologije

Posnetkov za ta del žal še nismo prejeli

Vtisi z dogodka

Dogodek je bil dobro obiskan, tako v živo, kot na daljavo, in dobro sprejet in ocenjen s strani udeležencev. 

Možnosti izboljšav vidimo tako na vsebinski, kot na izvedbeni ravni, kjer moramo v bodoče zagotoviti boljše delovanje hibridnega sistema, saj smo tokrat zaradi premajhne ekipe včasih malo pozabili na udeležence na daljavo in njihova vprašanja, za kar se jim iskreno opravičujemo.

Vsi predavatelji so svoje delo opravili odlično in se jim tudi tu zahvaljujemo. Udeležencev je bilo skupno preko 160, 60+ v živo in 100+ na daljavo. Vsem udeležencem se zahvaljujemo, še posebej tistim, ki so tudi z vprašanji in pobudami prispevali k dodatnim razjasnitvam. Smo mnenja, da so v našem okolju konstruktivne debate o dostopnosti potrebne.

Prepričani smo, da tovrstni dogodki pozitivno prispevajo k širjenju zavedanja in prenosu kompetenc ter seveda tudi osveževanju in utrjevanju znanja. Le z ustreznim zavedanjem in znanjem na vseh nivojih lahko pričakujemo občutnejše spremembe tudi pri dostopnosti končnih produktov.

Dogodek, kjer se trudimo zagotoviti dostopnost vsem, na dveh različnih tirih, je velik logistični in stroškovni zalogaj. Za vse prihodnje GAAD, če jih želimo obdržati vsaj na podobnem nivoju, bomo morali najti dodatno financiranje. Upamo, da bo v bodoče k financiranju pristopila tudi država, ki sama na področju osveščanja in izobraževanja naredi občutno premalo.

GAAD Slovenija 2024 je večinsko financiral in organiziral Zavod A11Y.si, zahteve za dostopnost je financiral Evropski center virov za dostopnost Accessible EU. Prostor nam je v brezplačno uporabo dala NLB d.d.

Organizatorji dogodka

Organizatorji dogodka GAAD Slovenija 2024:

Sodelujoče organizacije

Poleg organizatorjev na dogodku sodelujejo tudi:

Posebna zahvala

Zahvaljujemo se NLB d.d. za možnost brezplačne uporabe prostora, s čimer so občutno pripomogli k izvedljivosti dogodka v obsegu in obliki, kot smo ga izvedli.

 

Accessible EU Logo Logotip Beletrina Logotip NSIOS

Logotip GAAD: Velike črke GAAD, obkrožene z nezaključenim krogom, ki ga zaključuje ikona v obliki tipkovnice. Ob logotipu napis Global Accessibility Awareness Day.


Zadnjič posodobljeno: 20. 7. 2024